Delhi’deki En İyi Müzeler

Delhi, tarih ve kültürle dolu bir şehirdir ve şehri çevreleyen müzeler, bu zengin mirasa saygı uyandırıyor. Sanat severler, tarih avcıları ve kültür arayanlar Delhi’nin müzelerinde kendi zevklerine uyacak bir şeyler bulacaklardır. Başkenti bir sonraki ziyaretinizde kesinlikle seyahat planınız üzerinde olması gereken yerleri Delhi Gezi Rehberi yazımızda sizin için derledik.

Ulusal Müze

Delhi’deki Ulusal Müze , eski eserlerin hazine hazinesidir. Bazıları, Dans Eden Kız’ın bronz heykeli, Rahip Başı ve Ana Tanrıça’nın terakota görüntüsü gibi İndus Vadisi Uygarlığına kadar uzanıyor. Ulusal Müze’deki bir başka ilginç sergi de madeni para koleksiyonu. Ülkenin tarihi, 6. yüzyıldan itibaren Hint madeni paraları ile temsil edilir. Müzede ayrıca Buda’nın kutsal kalıntıları vardır.

Delhi Gezi Rehberi : El Sanatları Müzesi

Ulusal El Sanatları ve El Sanatları Müzesi, popüler olarak El Sanatları Müzesi olarak bilinir. Bu ilginç müze, ülkenin her yerinden köklü el sanatları sergiliyor. Bu takı, seramik, resim, tekstil ve daha fazlasını içerir. El Sanatları Müzesi’nin dış alanı, Hindistan’ın farklı bölgelerinden gelen geleneksel evlerden oluşan hoş bir Köy Kompleksi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Yeteneklerini sergileyen ve ürünlerini müzenin avlusunda satan bir grup yerleşik zanaatkâr var. Bu, Hint işçiliğiyle ilgilenenler için mutlaka görülmesi gereken bir yer .

Ulusal Modern Sanat Galerisi

Ulusal Modern Sanat Galerisi, Jaipur’un Maharajas’ının eski evi olan Jaipur Evi’nde yer almaktadır. Abanindranath Tagore, Raja Ravi Verma, Nandalal Bose, Jamini Roy ve Amrita Sher-Gil gibi Hint modern sanat akımının öncüleri tarafından 19. yüzyılın ortalarından itibaren kalıcı bir eser koleksiyonuna sahiptir. Galeride güncel sanatçıların düzenli sergileri de düzenlenmektedir. Ünlü Hindistan Kapısı buradan sadece 10 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Delhi Gezi Rehberi : Ulusal Gandhi Müzesi

Ulusal Gandhi Müzesi, Hindistan’ın Ulusun Babası Mahatma Gandhi’nin anısına adanmıştır. Gandhi’nin ölümünden sonra, insanlar onunla ilişkili eserleri kurtarmaya başladılar. Bugün müze, gözlük gibi kişisel eşyalara ev sahipliği yapıyor ve hatta bir çift dişi gibi bile vücutta kalıyor. Müzedeki Şehitlik Galerisi’nde, 1948’de suikast sırasında Kanlı lekeli dhoti, Gandi’nin giydiği şal ve saati var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*