Giresun Gezilecek Yerler

Giresun gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmaz şehirlerinden biridir. Karadeniz’in güzel şehirlerinden biri olan Giresun Karadeniz rotalarında gezilmeden geçilmemesi gereken doğal bir güzellik. Sizler için Giresun’da gezilecek yerleri listeledik.

Giresun Gezilecek Yerler Kümbet Yaylasıyla Başlar

Giresun Gezilecek Yerler Kümbet Yaylasıyla Başlar

Kümbet Yaylası Giresun merkeze 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Giresun deyince akla ilk gelen yerlerden biri olan Kümbet Yaylası gür ormanları ve muhteşem doğa manzarasıyla tatilinizi geçirebileceğiniz en ideal yerlerden birisi. Özellikle de sıcaktan hoşlanmayan kişiler için serin havasıyla tam bir cennet olan Kümbet Yaylası’nda yerleşim yerleri, elektrik, su, sağlık ocağı, fırın, manav gibi temel ihtiyaçlar da bulunuyor.

Giresun Gezilecek Yerler Paşakonağı Yaylası

Giresun Gezilecek Yerler Paşakonağı Yaylası

Giresun’un bir diğer önemli yaylası ise Paşakonağı Yaylası. Paşakonağı yaylası Giresun’un Bulancık ilçesine bağlı olan Kovanlık Beldesi’nde bulunuyor. Ayrıca Paşakonağı Yaylasın’ da Geçilmez Vadisi, Çiğseli Gölü, Karasay Şelalesi ve Kızılot Çayırı bulunmaktadır. Rengarenk açelyalarla kaplı olan bu yayla özellikle de gölü ve şelalesiyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Bu yaylaya gelip huzur dolu sakin bir tatil geçirebilirsiniz. Kamp yapabileceğiniz gibi yakındaki konaklama merkezlerinde de konaklama imkanına sahipsiniz.

Giresun Gezilecek Yerler Giresun Ada’ Sız Olmaz

Giresun Gezilecek Yerler Giresun Ada’ Sız Olmaz

Karadeniz Bölgesi’nde bulunan tek ada olan Giresun Adası bu özelliği ile önemli bir konumdadır. Kıyıdan yaklaşık olarak 1 mil uzaklıkta yer almaktadır. Özellikle de tarih ve doğayı iç içe barındıran doğası sayesinde farklı bir atmosfere sahiptir. Ada surlar ile çevrili olmasıyla dikkat çekmektedir. Adayı çevreleyen bu surların Pontus Rum İmparatorluğu zamanında imparatorluk tarafından inşa edildiği bilinmektedir.  Ayrıca adada Bizans dönemine ait tapınaklar, tarihi kalıntılar ve mabetler de yer almaktadır. Tekne turlarıyla ulaşım sağlanan adaya 15 dakika içerisinde ulaşılabilmekte. Giresun gezilecek yerler listelerinde muhakkak olması gereken bu ada doğası ve tarihi dokusuyla sizi kendine hayran bırakacak.

Giresun Adası

Giresun Gezilecek Yerler Giresun Adası

Pontus Kralı I. Farnakes tarafından inşa ettirilen bu kale, Giresun il merkezinde yarımadanın en yüksek konumunda yer alıyor.  Kale iki bölümden oluşmakla birlikte bu bölümlerde saray kalıntıları, taş mağaralar, tapınak ve kiliseler de yer alıyor. Hasar gören kale daha sonrasında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilerek eski haline getirilmiştir. Kalenin bir başka önemi ise Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ün koruma komutanlığını yapmış olan Gazi Topal Osman Ağa’nın kabrinin de kale içerisinde yer almasıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*