Trabzon Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Trabzon ilimiz antik çağdan bu yana yaklaşık 4000 yıldır bilinmektedir. Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluğunda önemli yer teşkil etmiştir. Medeniyetlere yaptığı ev sahipliği ile görülmeye değer birçok kültür mirasını içinde barındırmaktadır. Aynı zamanda gezilmeye ve görülmeye değer birçok doğa güzelliğine ev sahipliği yapar. Trabzon Gezilecek Yerler denildiğinde akla akarsular, vadiler, yamaçlar ve göller gelmektedir. Her yıl binlerce turist ağırlayan Trabzon’un en önemli doğa ve kültür miraslarını birlikte inceleyelim;

Trabzon Gezilecek Yerler : Sümela Manastırı

Trabzon Gezilecek Yerler : Sümela Manastırı

Trabzon gezilecek yerler araştırıldığında ilk önümüze çıkan Sümela Manastırı olur. Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan manastır, turistler tarafından en çok gezilen yerlerden birisidir. Burası Meryem Ana olarak da nitelendirilir. Bizans imparatorluğu zamanında iki rahip tarafından inşa edildiği bilinmektedir. Sümela manastırı, muhteşem görüntüsü ve manzarası ile birçok yabancı seyyahın yazılarında geçmektedir.

Trabzon Yaylaları

Trabzon Yaylaları

Trabzon yaylaları yeşiliyle, bitkisiyle ve mis gibi havasıyla eşsiz güzelliklere sahiptir. Bu yaylalardan en bilineni Çaykara ilçesinde yer alan Uzungöl’dür. Uzungöl’de kalınacak bungalov evler, oteller ve pansiyonların yanı sıra kamp yapmak için de birçok alan bulunmaktadır. Uzungöl Yaylası, göl çevresinde doğa yürüyüşü, bisiklet turları ve uygun hava koşullarında yamaç paraşütü yapmak için ideal bir yerdir. Diğer Çaykara yaylaları, Maçka yaylaları ve Akçaabat yaylaları da harika manzaralara ev sahipliği yapmaktadır.

Trabzon Gezilecek Yerler : Trabzon Kalesi

Trabzon Gezilecek Yerler : Trabzon Kalesi

Trabzon gezilecek yerler denildiğinde akla doğa manzaraları gelmektedir. Manzara izlemek isteyenler için inanılmaz bir yer olan Trabzon Kalesi, ilin en yüksek tepesinde yer almaktadır. Bu kale denizden gelebilecek olan saldırıları engellemek için yapılmıştır.

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı

Maçka’da bulunan Vazelon Manastırının inşa edilme tarihi tam öğrenilemese de bölgedeki en eski manastır olduğu bilinmektedir. Turistik yerlerden biri olan Vazelon Manastırı, Trabzon’da en çok ziyaret edilen manastırlardan birisidir.

Trabzon Gezilecek Yerler : Bedesten

Trabzon Gezilecek Yerler : Bedesten

Kapalı çarşılar da denilen bedesten, Osmanlı döneminde yaptırılmıştır. Bedesten şehir merkezindeki en tarihi yapılardandır.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi

Trabzon İmparatorluğu zamanında kilise olarak inşa edilmiştir. Sonrasında hastane ve cami olarak da kullanılmıştır. Şuan da müze olarak korunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*